کتاب اصول استریلیزاسیون و ضدعفونی

کتاب اصول استریلیزاسیون و ضدعفونی

«اصول استریلیزاسیون و ضدعفونی» کتابی نوشته لیلا ساداتی و احسان گلچینی است که چاپ هفتم آن در سال 1400 راهی بازار نشر شده است.

این کتاب، طبق سرفصل دروس کارشناسی اتاق عمل، به استفاده از روش‌های صحیح ضدعفونی و استریلیزاسیون در اتاق عمل‌ها و سایر بخش‌های کلینیکی بیمارستان می‌پردازد.

براساس محتوای این اثر، عفونت مسئله‌ای تازه و جدید در علم جراحی و پزشکی نیست و از پیدایش علم جراحی همواره یکی از مسائل مهم شکست در نتایج جراحی بوده است. بدون تردید مؤثرترین، کم‌هزینه‌ترین و مطلوبترین روش مبارزه با عفونت در هر زمان و مکان، جلوگیری از بروز آن است.
حتی با پیدایش انواع مواد ضد باکتریال و وسایل استریل‌کننده جدید و متفاوت، بروز عفونت در بیمارستان‌ها هنوز در سطح بالایی وجود دارد. کوچکترین غفلت در امر نظافت و ضدعفونی اتاق عمل و عدم رعایت نکات آسپتیک و استریل، می‌تواند حیات بیماری را که تحت عمل جراحی ساد‌ه‌ای قرار می‌گیرد، با خطرات جدی مواجه کند.
لذا، استفاده از روش‌های صحیح ضدعفونی و استریلیزاسیون در اتاق عمل‌ها و سایر بخش‌های کلینیکی بیمارستان‌ها، می‌تواند گامی موثر در ارتقاء سطح سلامتی کارکنان و بیماران و جلوگیری از تخریب وسایل جراحی باشد.

نویسندگان این کتاب با تأکید بر این اصل که مؤثرترین، کم‌هزینه‌ترین و مطلوبترین روش مبارزه با عفونت در هر زمان و مکان، جلوگیری از بروز آن است، امیدوارند که مخاطبان با مطالعه این کتاب بتوانند به پاسخ بسیاری از سوالات مطرح در ذهنشان برسند.
کتاب «اصول استریلیزاسیون و ضدعفونی» در 104 صفحه از سوی انتشارات جامعه‌نگر منتشر شده است.

مطالب دیگر